Projekttermékek, projektfoglalkozások

Látogatás az Esterházy János Zarándokközpontba

Másodikos és harmadikos gimnazistáink június 22-én ellátogattak az alsóbodoki Esterházy János Zarándokközpontba, amely Esterházy János emlékezetét ápolva tragikus életútjának és örökségének állít emléket.
Csámpai Ottó, az intézmény vezetője kétórás foglalkozás keretén belül mutatta be gimnazistáinknak a felvidéki magyarság mártírjának tragikus sorsát és életművét. A gróf személyes tárgyait őrző emlékmúzeum megtekintése után diákjaink filmvetítéssel egybekötött beszélgetésen vettek részt, majd az Esterházy-kálvária fából faragott stációi mellett felzarándokoltak a dombtetőn lévő sziklasírhoz, amely Esterházy János földi maradványait őrzi. A látogatás legmeghatóbb pillanata volt a közös ima, melyben a Marianum diákjai és tanárai megköszönték Esterházy hűségét, példamutatását és a felvidéki magyarságért tett áldozatvállalását. Nemzeti himnuszunk eléneklése után diákjaink ellátogattak a barlangsír fölé magasodó kupolás, görögkeleti mintára tervezett Szent Kereszt Felmagasztalása kápolnába, ahol vezetőnk beszámolt Esterházy János boldoggá avatásának folyamatáról. A zarándokközpontban tett látogatás során tudatosult diákjainkban, hogy az Esterházy által képviselt hit, erkölcs, hazaszeretet és megbékélés-eszmény olyan értékek, amelyek lelki iránytűként szolgálnak minden keresztény ember számára, valamint példát mutatnak korunk értékválságban sodródó világában is.
A zarándokközpontban elfogyasztott kiadós ebéd után gimnazistáink idegenvezetéssel egybekötött városnézésen vettek részt a nyitrai várnegyedben, majd a várva várt szabadprogram következett. A kirándulás jutalomút volt az Erasmus+ projektben résztvevő gimnazisták számára.
Galo Lukács Tímea

NEMZETKÖZI ERASMUS+ ONLINE KONFERENCIA A MARIANUM EGYHÁZI ISKOLAKÖZPONTBAN 

A Marianum Egyházi Iskolaközpont gimnazistái a 2019/20 -as tanév szeptemberétől bekapcsolódnak az Erasmus+ Stratégiai partnerségek elnevezésű nemzetközi programba spanyol, német és luxemburgi középiskolákkal karöltve. A kétéves projekt záróakkordjaként került sor 2021. május 4-én iskolaközpontunk szervezésében a német nyelvű "Die Spuren von Gestern im Heute in Komorn" elnevezésű nemzetközi Erasmus+ konferenciára. Az online rendezvény keretén belül gimnazistáink a német partneriskola diákjaival együttműködve bemutatták Komárom gazdag történelmét, városunk fő látványosságait, illetve nagy- és dédszüleik életútján keresztül szemléltették, miként hatottak a múlt történelmi eseményei, sorsfordító viharai az itt élő emberek életére. A rendezvényen gimnazistáink mellett német partneriskolánk, a waldkraiburgi gimnázium (Gymnasium Waldkraiburg) diákjai és tanárai vettek részt. A konferenciát kéthónapos felkészülés előzte meg: diákjaink első lépésként beleásták magukat a Komárom történelmével kapcsolatos szakirodalomba, majd az összegyűjtött anyagokat német nyelvre fordították, hogy a német gimnazistákkal kisebb munkacsoportokban közösen dolgozhassanak az adott altémán. Diákjainknak kiváló alkalma nyílt arra, hogy anyanyelvi beszélőkkel gyakorolják a német nyelvet, valamint közelebbről megismerjék a német fiatalokat. Az együttműködés eredményeként nemcsak igényes prezentációk és érdekes podcastok születtek, hanem szoros barátságok is köttettek. A találkozó egy Kahoot kvízjátékkal zárult Komárom történelmével kapcsolatban. 

A konferencián a következő előadások hangzottak el:

1. Die Geschichte von Komorn - Mészáros Erzsébet (III.G) + Markus Winneke, Stella Latz, Daniel Lioumpas

2. Die Geschichte der deutschen Bevölkerung von Komorn - Molnár Anna (IV.G)

3. Das Leben und Werk von Franz Lehár - Molnár Anna (IV.G) + Lena Schubert

4. Die Geschichte der Komorner Simor-Klosterschule - Sofia Knecht (II.G) + Michael Decker, Erik Wagner

5. "Alte Familienfotos erzählen" (Podcasts) Annus Flavián (IV.G) + Alexander Schropp, Zsidek Alexandra (IV.G) + Tobias Hay, Hajdú András (IV.G) + Illias d'Attilia

Nagyon büszkék vagyunk gimnazistáinkra, akik nagy szorgalommal és alázatos munkával készültek a konferenciára, valamint kiváló előadóként is bizonyították rátermettségüket. A modern technikának köszönhetően ezen a délelőttön kinyílt számunkra a világ, megtapasztalhattuk az európai összetartozás érzését. A XX. század történelmi eseményeinek tragikus következményeit látva a diákokban az is tudatosult, hogy a jövő generációjaként milyen komoly felelősségük van abban, hogy megőrizzék a békét Európában.Galo Lukács Tímea projektkoordinátor

Online "élőszereplős" útikönyv Komáromról


Gimnazistáink "élőszereplős" online útikönyvet készítettek a közelgő Erasmus+ konferenciára A Marianum Egyházi Iskolaközpont gimnazistái gőzerővel készülnek a 2021. május 4-én megrendezésre kerülő "Die Spuren von Gestern im Heute in Komorn" elnevezésű nemzetközi Erasmus+ online konferenciára, melynek témája Komárom történelme és a múlt század sorsfordító történelmi eseményeinek hatása az itt élő emberek életére. Sajnos a 2020 októberére tervezett komáromi Erasmus+ projekttalálkozóra a pandémia miatt nem került sor, így személyesen nem mutathattuk be városunk nevezetességeit a külföldi partneriskolák diákjainak és tanárainak. Leleményes gimnazistáink viszont érdekes online útikönyvet készítettek német nyelven a luxemburgi és németországi partnerdiákok számára, melynek segítségével virtuális sétát tehetnek majd városunkban az online konferencia keretén belül. Az útikönyv elkészítésében 25 gimnazista diákunk közreműködött, akik annak ellenére, hogy csak A2 szinten tanulják második idegen nyelvként a német nyelvet, szabadidejüket nem sajnálták arra, hogy a város történelmével kapcsolatos bonyolultabb szövegeket lefordítsák és begyakorolják, majd videót készítsenek az adott látványossággal kapcsolatban. Köszönjük diákjaink lelkiismeretes munkáját és lelkesedését, mely végigkísérte az útikönyv elkészítését! Íme, az eredmény!Az lapozható online útikönyv az alábbi linken érhető el (a jobb hangminőség érdekében ajánlatos a hangfal használata!):

https://read.bookcreator.com/q4rNp.../Yuao5qYdS_mYMzJc9cgYyQtt 

A partnerországok húsvéti szokásait bemutató füzetecske

Az Erasmus+ projektben résztvevő diákok összeállítottak egy húsvéti füzetecskét, amely bemutatja, hogyan ünneplik a húsvéti ünnepeket a partnerországokban: Spanyolországban, Németországban, Luxemburgban és Szlovákiában. Fogadjátok sok szeretettel az érdekes összeállítást! 

Lapozható változat angol nyelven:

https://www.flipsnack.com/GaloTimi/easter-in-europe.html

A déd-és nagyszülők életét bemutató kollázsok

A Marianum Erasmus+ projektben résztvevő gimnazistái a "A múlt nyomai a jelenben - Európa felfedezése határok nélkül" elnevezésű projekt keretén belül angol és német nyelven feldolgozták nagy- és dédszüleik életútját, hogy külföldi projektpartnereink is megismerjék a XX. századi felvidéki magyar sorsokon keresztül az első és a második világháború, a hadifogság, a deportálások és kitelepítések, valamint a kommunista rezsim szörnyűségeit.
A projektmunka több fázisban valósult meg: a diákok tanáraik segítségével először összeállítottak egy 40 kérdésből álló kérdőívet, amely kiindulópontként szolgált a nagy- és dédszülőkkel készített interjúkhoz. Az anyagok gyűjtése, rendszerezése és fordítása után következett a kollázsok összeállítása. A jövő évi komáromi projekttalálkozó alkalmával iskolánk dísztermében kiállítást rendezünk ezen kollázsokból, hogy minél többen megtekinthessék ezt az értékes, gazdagon illusztrált anyagot.
Diákjaink elsajátították az "oral history" kutatásmódszertanát, és ami fontosabb, értékes órákat töltöttek nagy- és dédszüleikkel: megismerték életútjukat, örömteli pillanataikat, szenvedéseiket, olykor még kis titkaikat is... Felismerték egyedülálló szerepüket abban, hogy a lejegyzett családtörténeti anyag által ők az összekötő kapocs családjukban a múlt és a jövő generációi között...
"Én most már sztár leszek?" - kérdezte a nagymama interjúkészítés közben. "Mama, te már most is SZTÁR vagy! - válaszolta Annánk. Bizony, itt minden nagymama, nagypapa, dédmama és dédpapa SZTÁR, akik egy olyan korban álltak helyt emberként és magyarként, mikor a szabadság nem volt olyan természetes, mint a ma élő emberek számára. Diákjaink is tudatosították, mekkora a felelősségünk abban, hogy a jövő generációjaként megőrizzék a békét Európában.
Íme egy kis ízelítő Molnár Anna, Knecht Sofia, Annuš Flavián, Židek Alexandra és Hajdú András kollázsaiból (a diákok, a nagy- és dédszülők örömmel hozzájárultak ezen munkák közzétételéhez)

Luxemburgról készült prezentációk

A luxemburgi projekttalálkozó előtt iskolánk diákjai a földrajz- és történelemórákon Luxemburggal ismerkedtek, amely számukra egy viszonylag ismeretlen ország. Az órákat a Luxemburgba utazó diákok tartották minden évfolyamban, bemutatták prezentációikat az országról, valamint feladatlapok segítségével letesztelték, mit jegyeztek meg a diákok a hallottakból.

Gimnazista diákjaink nagyon ügyes tanárnak bizonyultak, az alsóbb évfolyamokban nagyon örültek a diákok, hogy tanárok helyett diákok tartották az órát, Luxemburg pedig teljesen elvarázsolta őket!

Luxemburg történelme: 

Luxembourg, a főváros:

Luxemburg kultúrája:

Luxemburg földrajza:

Prezentáció a waldkraiburgi projekttalálkozóról

Diákjaink prezentációja Szlovákiáról

Komárom híres személyiségei

Erasmus+ diákjaink feldolgozták Komárom híres személyiségeinek életútját a Thinglink alkalmazás segítségével, valamint egy Kahoot kvízt is készítettek a témához.


https://www.thinglink.com/scene/1400424081345478659

https://www.thinglink.com/scene/1400398024429010947


KAHOOT KVÍZ: 

https://play.kahoot.it/v2?quizId=bcd2ffcf-d14a-4d83-972b-a65990f7e387

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el